Dlaczego warto trenować judo w każdym wieku


Utrzyma cię w formie

 To jest pierwszy i najbardziej oczywisty powód, dla którego ludzie w wieku 30-tu i więcej lat powinni rozpocząć treningi czy też je kontynuować. Wielu z nich boi się rozpocząć trenować w obawie przed młodszymi kolegami czy też sądząc, że sobie nie poradzą kondycyjnie i wydolnościowo. Wszystko to jest kompletną bzdurą. Judo jest dla każdego, w każdym wieku. Widziałem facetów, zaczynali treningi mocno po 30-tce i zakochali się w judo dość łatwo. Lubią ten sport, bo nie tylko pozwala pozostać w formie, ale także nauczyli się kilku przydatnych technik. Oczywiście, będzie trudniej zdobyć czarny pas, niż gdybyś zaczął w wieku 16 czy 20 lat. Jednak przy konsekwentnym uczestnictwie oraz rozważnym treningu, uzyskanie czarnego pasa będzie jak najbardziej możliwe. Nasza sekcja może się pochwalić wynikami wielu starszych zawodników, którzy rzucili zbędne kilogramy oraz poprawili swój ogólny styl życia (lepsza kondycja i wydolność).Osoby, które trenowały od młodości chcą to kontynuować, nawet po 40-stce nie przestają. Judo stało się dla nich bardzo ważne i wiedzą jakie to daje korzyści. Również trening, gdy jesteś w średnim wieku ma jeszcze większe znaczenie niż kiedyś, ponieważ bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Jedyną ważną rzeczą jest to, aby umiejętnie obciążać organizm i uniknąć kontuzji. Jeśli już trenujesz od wielu lat, wiesz, jak okropna może być niemożność trenowania w trakcie leczenia. Czas rekonwalescencji także wydłuża z wiekiem, więc musisz ćwiczyć rozważnie i bez chorobliwej ambicji.

Stymuluje mózg

Chcesz być umysłowo sprawny jak będziesz starszy ? Cóż judo to jeden ze sposobów na dobrą kondycję i utrzymanie sprawnego mózgu. Judo zawiera wiele mentalnych wyzwań, gdy wiesz jak wykorzystać więcej techniki niż siły. Z wiekiem, nie można już polegać na swojej sile i szybkości tak bardzo jak kiedyś, więc nacisk wykorzystania techniki zmusi Cię do faktycznego myślenia o dobrej strategii i ich wykonaniu w czasie treningu. Musisz stać się sprytniejszy i zręczniejszy niż twoi młodsi przeciwnicy. Wyćwiczysz sobie nawyk szybkiego myślenia i reakcji na ruchy przeciwnika. To nie bezmyślne klepanie kogoś o matę tylko szkoła taktyki.  

Łagodniejsze od przeciętnego sportu

 Mimo, że judo jest to 100% sport kontaktowy, jest faktycznie dużo bardziej odpowiednie dla twojego ciała w późniejszych latach, niż wiele innych sportów tradycyjnych. Sporty takie jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna, wymagają wiele od twojego układu krążenia i układu kostno szkieletowego aby grać na 100%. Tymczasem w judo, można bez problemu stopniować obciążenia i powoli dostosować organizm do tego by dać z siebie 100% i wrócić do domu, aby następnego dnia to powtórzyć. Nadal trzeba jeszcze trenować mądrze i uniknąć kontuzji, które znacznie łatwiej złapać w sportach zespołowych. Niestety, wiele osób w średnim wieku nie wie, o tym jak korzystne może być dla nich judo przy wyborze nowego sportu, na przykład w porównaniu do fitness. Dobry trening to nawet ponad 1400 kcal na godzinę – także jest bardzo fit (trening zazwyczaj trwa 1,5h). To jest bez wątpienia jeden z niewielu sportów, gdzie możesz trenować ciężej niż w innych podczas całego swojego życia, a mimo nie wpłynie to źle na Twoje zdrowie.

Świetna atmosfera

Wszechobecny duch rywalizacji nie wyklucza przyjacielskiej atmosfery, w której uczysz się judo a z czasem ucząc się wzajemnie nauczasz także innych. Judo trenują różni ludzie w różnym wieku, a pełna kontaktowość sportu fizycznie wpływa także na nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Judocy zazwyczaj są sympatycznymi ludźmi chcącymi się dzielić swoją wiedzą na temat tej dyscypliny i chętnie pomagają sobie nie tylko na macie.

Na podstawie artykułu:Over Forty? This is why Jiu-Jitsu is good for you, too! – Gameness http://blog.gameness.com/over-forty-this-is-why-jiu-jitsu-is-good-for-you-too/#ixzz2UaC7sIbF

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.