Jak obchodzić się ze ubiorem, żeby długo i dobrze nam służył? Jak prać, czego unikać i jak o niego dbać? Na te pytania odpowiemy w 4 praktycznych radach, które zaoszczędzą wam nerwów i pieniędzy.
Judoga
1. Segreguj rzeczy do prania
Uniwersalna zasada dotycząca prania jest taka segreguj ubrania kolorami. Ciemne pierzemy z ciemnymi, białe i jasne z jasnymi. W ten sposób unikniemy sytuacji w której białe spodnie czy bluza judogi przejmą kolor różowej koszulki.
2. Nie pierz w wysokich temperaturach
Prawidłowa temperatura do prania judogi to około 30 stopni. Wyższa temperatura może spowodować, że twoje kimono skurczy się bardziej niż podaje producent. Regularne pranie w dużo wyższych temperaturach może również uszkodzić włókna bawełny i wpłynąć na żywotność. Niektóre judogi są uszyte z materiału pre-shrunk dlatego nie powinny skurczyć się więcej niż 3-5% nawet w wysokich temperaturach jednak lepiej dmuchać na zimne.
3. Pierz zawsze po 1 lub 2 treningach
Przepocona judoga to okropna rzecz dla osób z którymi ćwiczysz, ale nie jest to też dobre dla bawełny. Pot ma kwaśny odczyn i gdy po raz kolejny zakładasz judogę, która ma za sobą już kilka treningów jest ona bardziej narażone na rozdarcie. Zatem oprócz kwestii higienicznej pranie co 1 czy 2 treningi pozwoli Ci dłużej użytkować judogę.
4. Nie używaj wybielaczy, szczególnie tych zawierających chlor
Kiedy pierzesz judogę po 1 czy 2 treningach nie trzeba stosować wybielaczy. Wystrzegaj się detergentów, które zawierają chlor bo może on prowadzić do uszkodzenia materiału.
Na podstawie artykułu ze strony http://www.groundgamefight.com/blog/