1. Ufaj i bądź godnym zaufania! NIGDY nie trzymaj dźwigni/duszenia po trzech klepnięciach partnera. Kiedy masz wątpliwości czy partner odklepał, od razu odpuść- lepiej powtórzyć walkę, niż przepraszać. Kiedy ćwiczysz w sposób bezpieczniejszy i godniejszy zaufania dla partnera, tworzysz w ten sposób lepszą atmosferę do wspólnego treningu. Jeśli to, co robisz, nie daje Ci satysfakcji, to nie jest warte Twojego wysiłku. Judo ćwiczy się przez cale życie. Każdy krok musi być efektywny.
2. Skup się na swoich podstawach. Nie staraj się sobie zaimponować, próbując nauczyć się wszystkiego od razu, szczególnie, jeśli robisz to w pośpiechu. Początkujący powinni skupić się na nauce podstaw, nawet jeśli wymaga to żmudnego ćwiczenia jednego elementu. Wyobraź sobie, że chcesz napisać książkę. Na początku musisz opanować znaczenie i wygląd każdej litery, którą będziesz używał, aby następnie nauczyć się dopasowywać je do siebie, tworzyć słowa i zdania. Więc nie rób wszystkiego na raz; wbij sobie do głowy, że ćwiczenie podstaw, takich jak np. przewroty, jest najważniejszą rzeczą, jaka może być.
3. Judo to detale, detale i jeszcze raz detale. To normalne, że posiadacz białego pasa obserwuje technikę, a następnie pomija jeden z jej elementów podczas jej wykonywania. Nie ma się co dziwić wtedy, że technika nie zadziała we właściwy sposób i ćwiczący może się do niej zniechęcić. Ćwicz każdy element danego ruchu do momentu, aż poczujesz się pewnie wykonując go i będzie Ci on sprawiać satysfakcję.
4. Praktykuj dobre nawyki. Twoje ciało to świątynia twego ducha. To pierwsze narzędzie, które używasz do poruszania się. Najłatwiej porównać je do samochodu. Tak samo jak maszyna, wymaga troski o dobry „stan techniczny”, aby odpowiednio funkcjonowało. Dlatego śpij odpowiednią ilość godzin i odżywaj się zdrowo. W końcu jesteśmy tym, co jemy, pijemy i, co może wydawać się nieprawdopodobne, jak śpimy(długość, jakość snu, etc.)
5. Praca nad kondycją fizyczną bardzo pomaga. Staraj się ćwiczyć na różnych płaszczyznach, aby odkryć swój potencjał. Oczywiście, nie szarżuj się, musisz pamiętać o swoich fizycznych predyspozycjach.
6. Znajdź odpowiedni klub. Wybieraj rozsądnie miejsce, które odpowiada Twoim wymaganiom. Poszukaj informacji o doświadczeniu trenera i jego osiągnięciach, a następnie odwiedź salę treningową. Zazwyczaj pierwszy trening dla nowo przybyłej osoby jest bezpłatny. Nie obawiaj się wziąć w nim udziału. Pomoże Ci to zobaczyć, czy czujesz się komfortowo w otoczeniu oraz z ludźmi trenującymi razem z Tobą . Trening ma dawać Ci satysfakcję, na co wpływa m.in. atmosfera, jeden z najważniejszych czynników odpowiedniego treningu. Kiedy już wybierzesz klub dla siebie, zaangażuj się w trening całym sercem i nie bój się zaufać trenerom. Wyrzuć z głowy wszelkie wymówki, aby nie trenować!!! Większość instruktorów w klubach judo demonstruje techniki krok po kroku. Jeśli będziesz opuszczać zajęcia z byle jakich powodów, ominie Cię trening jednego z elementów techniki, przez co nie będziesz w stanie zrozumieć co Twój trener ma tobie do przekazania.
7. Dla osoby niepraktykującej judo, duży biceps jest oznaką siły. Zapomnij o tym. Najważniejszym elementem ciała judoki jest jego korpus.- brzuch, klatka piersiowa oraz plecy. Skup się na budowaniu silnego korpusu i ćwiczeniu bioder. Zasięgnij opinii u swojego trenera jak wzmacniać ten obszar ciała oraz ćwiczyć go w czasie rozgrzewki.
8. Nie bój się startować w zawodach. Wszelkie sparingi są motorem napędowym do jeszcze cięższego treningu. Ten kto przegrywa, ćwiczy więcej, aby w końcu stać się zwycięzcą, a ten, kto wygrywa, ćwiczy jeszcze więcej i jeszcze ciężej, aby nikt nie zepchnął go z pierwszego miejsca.
9. Sprawdzaj siebie na okrągło. Jeśli znasz kogoś, kto ma dobre trzymania, staraj się wydostać z jego gardy. Gdy widzisz, że inny trenujący, który potrafi ładnie wydostać się z trzymania, nie zmniejsza tempa, ściągnij go do gardy. Jeśli Twój kolega ma dobra postawę, ćwicz z nim „stójkę”. Używaj doświadczenia innych, aby eliminować swoje wady i stawać się lepszym judoką.
Na podstawie artykułu ze strony http://blog.gameness.com/ tłumaczenie Adam Hugeus